GrumpyCait - rozhovor

Vložil: Therraner dne leden 21, 2016

10

1

4118


Kategorie: Cosplay

Bylo chladné ráno deváté ledna, kdy jsem zamířil do nejmenované pražské kavárny na schůzku s jednou z našich nejlepších cosplayerek. Pln nervozity ze setkání s takřka neznámým člověkem (a také ze strachu z prvního rozhovoru vůbec), jsem usedl ke stolku. Netrvalo dlouho a ve dveřích se objevila GrumpyCait - tentokrát však v civilním oblečení, ve kterém ji takřka nešlo poznat. Po vzájemném představení a potykání došlo k příjemné konverzaci na všechna možná témata. Po několika kávách (v mém případě kolách), došlo konečně i na rozhovor pro náš web.
 
Ahoj Grumpy. Očekávám, že tě většina našich čtenářů bude dobře znát, ale pro případ že ne – povíš nám něco o sobě?
 
Ahoj. Na svět jsem byla přivedena před dvaadvaceti lety pod jménem Monika, ale nechávám si říkat Monnie nebo Cherri (popřípadě v cosplayi GrumpyCait - slyším skoro na všechno). Cosplay dělám třetím rokem, přivedla mě k němu jedna známá, která ho už chvilku dělala a asi chtěla parťáka. Řekla jsem si proč ne, vyrábění mě vždycky bavilo. Postavy si vybírám podle osobních sympatií a samozřejmě i vzhledu.
 
Jaký kostým jsi vytvořila jako první a jaká byla reakce okolí na něj? Jak se na něj díváš s odstupem času?
 
Jako první vytvořený cosplay považuji až Caitlyn z LoL, protože tu jsem opravdu celou vyráběla. Před ní jsem ještě měla (pseudo) Jainu z W3, Madame Red z Kuroshitsuji a Aoi Nagisa z Strawberry Panic, ale na ty bych raději zapomněla :) 
 
Pominu-li Sylvanas, která je pro mě absolutní vrchol tvé tvorby – jaký svůj cosplay považuješ za nejlepší a proč?
 
Rozhodně Zyra z LoL. Mimo ní se mi nestalo, že bych sama byla ze své práce natolik unešená a okouzlená. Ze Sylvanas jsem ten pocit nikdy neměla a ani nic jemu podobného. Nicméně děkuji za lichotku. Doufám, že se ti po reworku bude líbit také!
 
Jak na tebe reagují lidé, když zjistí, co děláš ve svém volném čase?
 
Ještě jsem se nesetkala se silně negativním přístupem. Většinou je to zajímá, i když jim to přijde třeba divné, ale poslechnou si o tom, podívají se na obrázky a buď řeknou "wow, to jsi ale hustá!", anebo "no, tak to bych fakt dělat nemohl". Vždy o cosplayi mluvím na přijímacím pohovoru do zaměstnání, protože pak má zaměstnavatel větší zájem :D 
 
Stalo se ti s cosplayem něco nepříjemného?
 
Jednou se za mě vydával někdo jiný, prostě si stáhl moje fotky a ahoj nová identito. Klasicky jsem měla několikrát ukradené profily, emaily.. Pak také lidé, kteří si tě fotí v nevhodných situacích - například, když jíš, oblékáš se do cosplaye anebo když jsi na WC (ano, na jednom conu byly poškozené dveře a někdo mi prostě vlezl do kabinky a vyfotil). 
  
Na druhou stranu – co pokládáš za svůj nejkrásnější zážitek v této oblasti?
 
Asi setkání s fanoušky, obecně. Když za tebou přijde někdo, kdo je platonicky zamilovaný do tvé postavy, anebo je to prostě jeho nejmilejší a neoblíbenější postava vůbec - a ty mu dáváš možnost mít s ní fotku! :) Nejkrásnější vzpomínku vůbec mám z AnimeShow, kde jsem byla za Elsu z Frozen a přiběhla za mnou maličká holčička, že mě viděla v televizi a moc mě zbožňuje :) Zazpívaly jsme si spolu "Najednou" a maminka měla velký problém ji odtáhnout pryč :D 
 
Poohlížel jsem se po různých stránkách a všude se vedou diskuze worbla versus eva foam. Můžeš čtenářům sdělit svůj názor? Kterým z těchto materiálů by měli začít, chtějí-li dělat cosplaye?
 
Tak v první řadě si ujasníme pojmy: worbla je termoplast, který se po nahřátí dá tvarovat skoro až jako plastelína (pokud máte ocelové ruce, haha). V cosplayi se většinou používá na pokrývání materiálů, aby byly pevnější a byla menší šance, že se zničí (například já bych si nedovolila jít na akci s polystyrenovým mečem, protože bych ho zlomila už ve dveřích, ale pokrytý worblou je prostě super). Vyrábíme z toho drobné doplňky, dekorace, spony, armory (v kombinaci s jiným materiálem), zbraně ... S trochou kreativity s tím můžete opravit i věci v domácnosti :) Nám na tom visí doma žárovka v cosplay roomu. :D :D   
Zatímco eva foam je pěnová guma, která se původně používá například jako podložka na cvičení a měkčení na všechno možné. Vzhledově se trochu podobá karimatce a znám osobně i lidi, kteří přímo z karimatky vyrábí (osobně to moc nedoporučuji, má jinou vnitřní strukturu a je větší pravděpodobnost, že se to rozpadne). Je velice pružná, tlumí dopad, je voděodolná, dobře se po nahřátí tvaruje a ohýbá, a hlavně - je super lehká. Dá se sehnat v celé škále tlouštěk. My z toho vyrábíme prakticky všechno - od zbraní, armorů, malých doplňků, dokonce to někdo používá i jako výplň do šatů a sukní, aby dobře držely tvar. Nevýhodou ale je její pružnost. Aby se dala použít, musí se nejdřív zpevnit. Já používám worblu, protože jsem pohodlná ( :D ) a dobře se mi s ní pracuje, je ale drahá. Další a levnější možností je vyztužení materiálu papermaché anebo látkou. S tím má výbornou zkušenost například kolega Ali Cosplay.
Takže když si to shrneme - pokud někdo vyrábí armor, eva foam je základ. Pokud si to může finančně dovolit, worbla je vhodný materiál na pokrytí, ne ale na samotnou výrobu. Pokud si to dovolit nemůžeme, zpevníme materiál látkou. Na toto téma se dá na netu najít spousta tipů :) 
 
Jaké další cosplaye budeš letos vyrábět?
 
Abych se přiznala, zatím jsem nad tím moc nepřemýšlela. Většinou mě popadne šílená potřeba z minuty na minutu něco konkrétního udělat a tak jdu a sháním materiály. Do budoucna bych určitě ráda udělala Sarah Kerrigan aka Queen of Blades.. ale to je zatím ve hvězdách, ráda bych to udělala pořádně a až ve chvíli, kdy si na to budu stoprocentně věřit. Během letošního roku bude možnost mě vidět jako Shiklah (Marvel), snad konečně i Will Vandom (W.I.T.C.H.), Midnight Ahri (LoL) a možná i něco z HotS. Znáte to ... máte spoustu plánů, ale skutek utek!
 
Neplánuješ vytvořit pro své fanoušky nějakou sérii tutoriálů v podobě videí? Vím, že se tě lidé často ptají na stále stejné otázky ohledně tvorby kostýmů...
 
Přemýšlela jsem nad tím, ale nemám moc dobré vyjadřovací schopnosti, neumím pracovat s videem a ani nemám kameru. Zrovna na tohle by u nás byla spousta vhodnějších adeptů :) A k těm stále stejným otázkám - i kdyby byla miliarda videí na stejné téma, pořád se najde někdo, komu přijde snazší napsat otázku konkrétnímu člověku, než zadat jí googlu a podívat se na návod (který mu stejně ve finále pošleš, haha!).
 
V poslední době také začínáš častěji streamovat. Kde najdeme tvůj kanál a co něm uvidíme za hry?
 
Haha, je to spíš taková sranda. Nebrala bych to nijak vážně :) Hrajeme občasně HotS a možná se tam objeví i LoL a Portal. Můj kanál se nachází pod odkazem http://www.twitch.tv/grumpycait.
 
Kde tě naši čtenáři budou moci potkat v tomto roce? 
 
Ráda bych se ukázala na AnimeShow v Bratislavě (18.-20.3.), AnimeFest v Brně (29.4.-1.5.), Advik v Praze(28.-31.7.), Comics Salon v Bratislavě (TBA). Pokud máte tip, kde určitě nesmím chybět, napište mi to do zprávy! Změny v programu vyhrazeny ^^ 
 
Chceš něco vzkázat našim čtenářům či svým fanouškům?
 
STAY GRUMPY!
 
Po takřka dvou prokecaných hodinách mohu prohlásit, že Grumpy je příjemná cosplayerka, která si na nic nehraje - a ani to nemá zapotřebí. Její cosplaye jsou jednoduše skvělé (byť to sama ráda a často popírá) a člověk si ji prostě musí oblíbit. Doporučuji proto každému příznivci cosplayů sledovat její stránku a stát se dalším členem její fan armády.

... ... ...
Líbí se Vám tento příspěvek? Sdílejte jej mezi své přátele:

Komentáře (1)

Prosím registrujte se nebo se přihlašte pro možnost přidávání komentářů


0

January 21, 2016, 10:47 pm

arin napsal:

Krása střídá nádheru; takovýto článek fantasyweb potřeboval jako sůl. Kvalitně napsaný a opravdu o něčem. Velký palec nahoru!