Harry Potter: Viteály

Vložil: Autor dne říjen 28, 2015

2

0

2687


Kategorie: Zajímavosti

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY

Viteály jsou objekty, které jsou vytvořeny černou magií, mohou vzniknout pouze tím, že někdo bude zabit. Při vraždě se vezme část duše a vloží se do živého tvora nebo předmětu. Majitel je poté nesmrtelný, smrtící kletba může vyvolat neschopnost člověka.

 

Voldemort vytvořil sedm viteálů, také mu zachránily život, když se na něj odrazila kletba od Harryho Pottera. Tím se stal "mužem bez tváře", musel pít krev jednorožců, chtěl vrátit své tělo díky Kamene mudrců, ale to se nepovedlo.

 

Medailonek Salzara Zmijozela

Medailonek byl vytvořen Salzarem Zmijozelem, zakladatelem koleje Zmijozel. Tento předmět může být otevřen pouze hadí jazykem. Medailon se dostal k dceři Rojvola Gaunta, která odešla do Londýna s Tomem Raddlem, který byl celou dobu pod vlivem lektvaru lásky. Otěhotněla s ním a lektvar přestala používat, a tak ji Raddle pustil. Ze zoufalství medailonek prodala, koupila ho Hepziba Smithová. Mladý Voldemort se s ní setkal, zabil ji a medailonek dal do jejího mazlíčka, tím vytvořil viteál.

 

Medailon byl skryt v jeskyni u moře. Voldemort vytvořil nádobu, naplnil ji lektvarem, který po vypití vyvolá velké bolesti. Regulus Black se svým skřítkem Kráturou našel nádobu, vypil lektvar a skřítka poslal pryč s medailonkem, mísu naplnil falešným lektvarem. Nakonec byl zabit a Krátura schoval medailonek. Po smrti byl jejich dům vykraden Mandungusem Fletcherem, ukradl pár věcí včetně medailonu, který pak prodal Doloresi Umbridgeové (ministryně kouzel). Harry šel na ministerstvo a sebral ho. Se svými přáteli utekl, ale nevěděl, jak ho zničit. Našli meč Godrika Nebelvíra, který měl v sobě moc a i přes problémy ho Ron Weasley zničil.

 

Korunka Roweny z Havraspáru

Magická koruna, která zvyšovala inteligenci. Ukradla ji dcera Rowen a utekla. Rowen těžce onemocněla, chtěla vidět svou dceru, a tak poslala barona, aby ji přivedl. Našel ji v albánském lese, ona odmítla jít, a tak ji probodl a zabil i sám sebe (legenda - Krvavý baron, Bradavický duch).

 

Předmět našel Tom Raddle a proměnil ve viteál, tentokrát vraždu schytal místní albánský člověk. Voldemort korunku schoval v Bradavicích. Harry s Brumbálem ji našli, ale nevěděli, co s ní. Přes vzpomínky Voldemorta Potter zjistil, že koruna se nachází v Bradavicích, zašel za Helenou, která mu prozradila, kde je. Předmět našel, ale v sebrání mu bránil Draco Malfoy, Crabb a Goyle. Crabb se zbláznil a vykouzlil zložár, kterým zabil sám sebe a zničil tím i viteál.

 

Deník Toma Raddla

Tom Raddle otevřel Tajemnou komnatu a vypustil obludu baziliška, který zabíjel pohledem do očí. Raddle si vytvořil svůj první viteál, když zavraždil studentku Uršulu.

Ginny ráda psala do deníku, který našla mezi svými učebnicemi. Raddle jí odepisoval a tím ji zmanipuloval. Pomocí Ginny znovu otevřel Tajemnou komnatu a vypustil baziliška. Deník získal i Harry, který ho našel na dívčích záchodech. Zjistil, že Tom Raddle svedl otevření komnaty na Hagrida, který byl vyloučen ze školy. Díky deníku Voldemort nabíral sílu a téměř povstal, ale zabránil tomu Harry, který zničil baziliška. Ginny umírala a Harry se rozhodl vzít zub hada a zapíchnout ho do deníku, tím zničil první Voldemortův viteál.

 

Prsten Rojvola Gaunta

Prsten byl dědictvím rodiny Gauntů, Rojvol byl vděčný za prsten, taky za medailonek Salvazora. Kámen, který byl v prstenu bylo vzkříšení, ale to Rojvol a Voldemort nevěděli. Netušící Raddle se vydal zabít svého otce, dědu a babičku a cestou sebral prsten, který právě v Gauntově domu.

 

Našel ho Albus Brumbál, který viteály hledal. Chtěl vidět svou rodinu a prsten si nasadil, ale zjistil, že to nebyl dobrý nápad. Prsten vyvolal kletbu, která Albuse měla do roka zabít. Chtěl ji zrušit zničením viteálu, ale to se nepovedlo, kletba setrvala.Pohár Helgy z Mrzimoru

Helga vytvořila pohár, který byl dědičný. Došel k Hepzibě Smithové, která pohár ukázala Voldemortovi včetně medailonku Zmijozelu. Raddle ji otrávil a oba předměty si vzal, poté z nich vytvořil viteály. Na pohár použil vraždu Hepziby, svěřil ho Bellatrix Lestrangeové, která  jej ukryla ve svém trezoru.

 

Smrtijedi chytili Harryho, Rona, Hermionu a Smrtijedka Bellatrix viděla meč Godrika Nebelvíra, myslela, že tento předmět je v jejím trezoru. Chtěla se dozvědět, co všechno vzali z trezoru. Harryho napadlo, že pohárek by mohl být taky v trezoru. Do banky se vloupali, dostali k trezoru a získali pohár.

 

Nagini

Nagini je mazlíčkem Toma Raddla, byl to dlouhý smrtící had, ze kterého si Voldemort později vytvořil viteál. Nagini zabil profesorku Charitu Burbageovou a spisovatelku Batyldu Bagshotovou.

 

Zúčastnil se bitvy o Bradavice, kde Harry zjístil, že viteál je Nagini. Tento had byl posledním vytvořeným viteálem muže bez tváře. Nagini byl zničen Nevillem Longbottomem, který mu mečem Godrika Nebelvíra usekl hlavu.

 

Harry Potter

Část duše byla vložena i do Harryho. Když Voldemort zabil rodiče Pottera kvůli věštbě, která tvrdila, že ani jeden nemůže žít, jestli druhý zůstává živ. Kletba se odrazila od Harryho a trefila Raddla, tím mu viteály zachránily život. Tom Raddle se chtěl vrátit zpět s novým tělem, ale díky Harryho se to nepodařilo, po pár letech uzmul jeho krev a vrátil se, jenže Harry utekl.

 

Když se odehrávala Bitva o Bradavice, Harry zjístil, že viteálem je právě on a pokud může Voldemort zemřít, pak se musí nechat zabít. To se stalo, ale Harry přežil, protože byl zničen pouze Voldemortův kus duše. Smrtijedi zemřeli a po zabití posledního viteálu, což byl Nagini se stal Voldemort smtelným a zemřel.

Líbí se Vám tento příspěvek? Sdílejte jej mezi své přátele:

Komentáře (0)

Prosím registrujte se nebo se přihlašte pro možnost přidávání komentářů