Jak napsat fantasy povídku

Vložil: Martin dne únor 8, 2016

12

9

10746


Kategorie: Vlastní příběhy od fanoušků

Přemýšleli jste někdy o sepsání vlastních fantasy povídek? Ať už ano či ne, přináším zde návod, jak na to. Vytvořené povídky pak můžete nahrát sem na web a ukázat je ostatním – při vložení příspěvku vyberete kategorii Vlastní příběhy od fanoušků.

Vytvořit si v mysli nějaký příběh je poměrně jednoduché, ale od dobrého nápadu je k dobré povídce ještě kus cesty.

Nejdůležitější je samozřejmě dobrý nápad, který jsme schopni rozvinout a dotáhnout do konce. Málokdo se asi ze začátku vyhne kopírování, ale pokuste se o to. Je příjemné číst něco, co tu doopravdy ještě nebylo.

Příběh by měl od samého začátku zaujmout. První věta bývá často nejdůležitější. Délka příběhu je na Vás, ale měl by mít:

1. část - tou je začátek, respektive seznámení s příběhem. O čem to bude a začátek dobrodružství.
2. část - vyprávění příběhu a putování/aktivita, popřípadě cokoliv jiného.
3. část - velké vyvrcholení, rozuzlení konce, epická bitva, strhující konec...


Zasazení příběhu se dá vymyslet jednoduše. Vezměte dobu, která Vás baví (i přítomnost či budoucnost), věci co máte rádi a použijte je ve své povídce. Zapojte fantazii, meče, kouzla, superschopnosti, tajemství atd...
Můžete použít velké rozsáhle pláně, hustě prorostlé lesy, bažiny, dobu kamennou, středověk, moderní město, no prostě cokoliv.

V krátké povídce není potřeba nějak do detailů popisovat krajinu, kterou hlavní hrdina projíždí, nebo jak malebné je okolí vesnice, ve které žije. Za to je celkem důležité, že za vesnicí se sbíhají dvě cesty, protože na této křižovatce se objevuje démon, kterého hlavní hrdina porazí. Dobře zvažte co je a co není podstatné.

 

Stejně jako příběh by měla i hlavní postava od začátku něčím zaujmout. Ať už po fyzické či psychické stránce. Čtenáři se s postavami sžívají, prožívají jejich příběhy. Podobné je to u filmů, každý z Vás se dívá na film a pokud si postavu oblíbíte, tak kolikrát nechcete, aby zemřela... no a proč? Protože k ní z nějakého důvodu chováte sympatie.

Pár rad
- v jednoduchosti je krása. Není dobré splácat vše dohromady a pak jen čekat, jak to čtenář překouše.
- Pozor na pravopis a správná jména a názvy. Když si nejste jistí, najděte si to na Googlu. Také nezapomínejte na častou chybu, že za čárkou a tečkou se píše mezera, čárky v souvětí – jedna věta nemůže mít 2 podměty a 2 přísudky, nezapomínejte na odstavce a vhodné mohou být i mezinadpisy. Čtenáři si pravopisu a formy velmi všímají a zbytečně to povídku shazuje.
- Jména by měla být dobře vyslovitelná a zapamatovatelná.
 
Nevíte kde začít?
Někdy člověk netuší, kde má začít a tím je od psaní odrazen. Zamyslete se, jak začínal Váš oblíbený film a upravte to, použijte jiný začátek a potom už to půjde samo. Doporučuji ze začátku seznámení s hrdinou/hrdinkou, popište je, jaké jsou, jejich plusy i mínusy...
Potom už to půjde samo, jsou to fantasy příběhy a v těch se může cokoliv.
 
Tak hodně štěstí :) a až budete s výsledkem spokojeni, nezapomeňte vložit sem na fantasyweb.
Díky, Martin

Líbí se Vám tento příspěvek? Sdílejte jej mezi své přátele:

Komentáře (9)

Prosím registrujte se nebo se přihlašte pro možnost přidávání komentářů


0

February 13, 2016, 12:12 am

Chalda napsal:

- Jména by měla být dobře vyslovitelná a zapamatovatelná. když jsem si tuhle radu přečetl tak se mi ihned vybavil Silmarillion :-D :-D kdo četl tak mě pochopí :-D

0

February 12, 2016, 10:14 pm

pleskadin napsal:

Já vášnivý čtenář (někdy si napíšu i povídku pro sebe... ale jiným bych to neukázal) většinou si přečtu prvních 20 stránek...(berme v úvahu že spíše čtu knihy) pokud mně to nezaujme tak to dále nečtu..

0

February 10, 2016, 8:58 pm

Martin napsal:

Slávek: Ano to je pravda. Na druhou stranu, pomalý rozběh může lidi odradit od čtení, nebo si místo toho přečtou jinou povídku, která má zajímavější začátek.

0

February 10, 2016, 7:53 pm

Slávek96 napsal:

Děkuji, určitě se mi to bude hodit do mého příběhu. Akorát kámoška co také píše mi říkala, že to o čem to je nemám psát na začátek příběhu, nýbrž děj mají čtenáři poznat během příběhu.

0

February 10, 2016, 11:15 am

Carol napsal:

podle mě vám tu projde klidně divné jméno, já si povídky tady často čtu před spaním!! Já jsem dřív psala na starý blog povídky bylo to bezva...dokud mi jí jedna slečna nezglosovala to mě hrozně odradilo.

2

February 9, 2016, 4:33 pm

SalomeGog napsal:

Že bych taky něco poslala? :) Jen, projde mi tu jméno s podivnou výslovností? (Když bude připsána výslovnost)

1

February 9, 2016, 12:00 pm

Nell22 napsal:

Většinou člověk začíná s tím, že neví jak to dopadne. ;) A často je pak sám mile překvapen. Hlavně se nenechat odradit pvními nesnázemi. :)

0

February 8, 2016, 11:07 pm

f-gajecky napsal:

Vůbec se toho neboj nejde přeci o život. Držím palce

1

February 8, 2016, 8:02 pm

Petrus napsal:

Díky za článek, něco zkusím, ale nevím jak to dopadne :)