Pátrání po fantastických zvířatech

Vložil: Tessie dne leden 17, 2016

6

0

2101


Kategorie: Filmy a seriály

 

Fantastická zvířata a kde je najít. Nový film z magického světa Harryho Pottera. Náhoda nebo osud, říkejme tomu jakkoliv, mě přivedl na myšlenku, že o chystaném dobrodružství v podstatě nic nevím. Což jsem přirozeně nemohla nechat jen tak být. A tak začalo moje pátrání po všemožných informacích, které jsem pro vás shrnula v článku.

 

Pro ty, kdo vědí, že Fantastická zvířata a kde je najít, je vlastně učebnice, kterou používali studenti v Bradavicích, musí být první otázka, která je napadne: co se tam tedy děje? Což bylo velmi jednoduché zjistit.

Hlavní postavou je Newt Scamander neboli autor zmíněné učebnice. Příběh začíná v momentě, kdy se Newt po skončení svých cest kolem světa, zastaví na krátkou chvíli v New Yorku. Během cest prováděl výzkum pro svoji novou knihu o magických zvířatech. Ti bystřejší už vědí, že pro knihu, která ponese název: Fantastická zvířata a kde je najít. Problém nastává v momentě, kdy mudla Jacob Kowalski omylem otevře Newtův kufr, který je zvětšený stejným kouzlem jako Hermionina kabelka, a tím vypustí nepřeberné množství nebezpečných magických zvířat. Ty jsou hrozbou nejen pro samotné lidi, ale i pro už tak vypjaté vztahy mezi mudly a kouzelníky.  

 

Myslím, že každého, koho neodradilo shrnutí děje, zajímá, kdy přesně film vyjde. Mám pro vás dvě zprávy. Dobrou a pak i tu zlou. Určitě potěší, že to bude již tenhle rok. A zklame, že je to až v listopadu, konkrétně 17. 11. 2016 v České republice. Tak se aspoň máme na co se těšit v tom neutěšeném podzimu.

 

Další důležitou otázkou, je, jestli se celého projektu aktivně účastní i J. K. Rowling. Ani tady vás nezklamu, autorka série o čarodějnickém světě, se vrhla do psaní scénáře, který je jejím debutem v tomto oboru. Celý tento „harrypotterovský“ návrat okomentovala slovy:

„Vždycky jsem říkala, že do kouzelnického světa se vrátím, jenom když budu mít nápad, ze kterého budu nadšená a z tohoto jsem.“

 

Myslím, že překvapením je, že Fantastická zvířata a kde je najít bude vlastně trilogie!  Musela jsem si to dokonce ověřit u několika zdrojů, tak málo jsem tomu věřila. Každopádně první díl vyjde letos, roku 2016, druhý díl v roce 2018 a třetí roku 2020.

 

Každý si pamatuje na slavné: I am Lord Voldemord – Tom Marvolo Riddle (v češtině Já Lord Voldemort – Tom Rojvol Raddle) a určitě si většina z vás pokusila na kousku papírku ty písmena seskládat. Dalo by se říct, že tenhle anagram je ještě relativně jednoduchý na rozluštění oproti přesmyčce, která se týká nového filmu.

Cry foe! Run Amok! Fa awry! My wand won´t tolarate this nonsense.

Jak byste ji vyřešily? Já osobně nijak.

Než vám řeknu, jak to teda vlastně vypadá s řešením, musím ještě zmínit, kde anagram vznikl. Autorem není nikdo jiný než J. K. Rowling, která má evidentně pro hádanky slabost a ráda s nimi plete své čtenáře. V tomto případě všechny, kdo sledují její účet na Twitteru, protože podivná zpráva se tam objevila v říjnu roku 2014. Den poté bylo potvrzeno, že se jedná o hádanku, jejímž řešením je první věta synopse k příběhu Newta Scamandra.

Ale zpátky k tomu, co všechny zajímá.

Newt Scamander only meant to stay in New York for a few hours.

Takže tohle je řešení. Chytré, že? Upřímně, musela jsem si to hned vyzkoušet a doopravdy to sedí, takže pokud mi věříte, můžete si ušetřit několik minut. Ale stejně si to každý vyzkouší, chápu to, takže směle do toho. Tenhle článek počká.

Ještě tu mám malou poznámku pro neangličtináře v podobě překladu.

U anagramu se dá pořádně přeložit až čtvrtá věta, která zní: Má hůlka nebude tolerovat tyto hlouposti.

A řešení zní asi takhle: Newt Scamander chtěl v New Yorku zůstat jen několik hodin.

 

Jedna z častých otázek je, jestli je to něco jako prequel k Harry Potterovi, ale zde, ty, co doufali alespoň v nepatrné odkazy na heptalogii, nepotěším. Jediné v čem si tyto dvě série mohou potřást rukou, je kouzelnický svět. Fantastická zvířata a kde je najít začínají v roce 1926, což je mimochodem i rok narození Toma Raddla, pokud zarputile chcete nějakou souvislost, a odehrávájí se jen a jen v Americe.

 

Jako zajímavost působí i nově zveřejněné slovo z kouzelnické hatmatilky. Mnozí z vás si jistě vzpomenout na anglický výraz pro mudlu – muggle. Takže všichni si ve svém překladači udělejte novou kolonku, protože mudlům v Americe říkají jinak! Až budete někdy za velkou louží a někdo vám řekne No – Maj, nenabízí vám oblíbený čínský čaj, ale řekněme, že vás uráží. Nebo konstatuje fakt, že neumíte kouzlit. To už je na vás, jak to přijmete.

 

Ještě se v krátkosti zmíním o hereckém obsazení. Newta Scamandra bude hrát Eddie Redmayne. Porpentinu Goldstein hraje Katherine Waterston. Porpentina je pracovnice Magického Kongresu pro Spojené státy americké, což je obdoba Ministerstva kouzel, a v průběhu se setkává se Scamandrem. A do třetice Jacoba Kowalskiho hraje Dan Fogler.

 

Na závěr musím říct, že tím vším jsem dost překvapená. Když vyšel osmý film o Harrym, neočekávala jsem už nic dalšího. Žádné další dobrodružství z mého nejoblíbenějšího fantasy světa. Ale teď je tady! A dokonce třikrát. Což je víc než jsem si mohla přát.

A i přes to, že film netrpělivě vyhlížím už teď, nemůžu se zbavit dojmu, že je to jenom díky tomu, že tam někde vidím malého brýlatého chlapce, jak prochází ulicemi Ameriky. Jenomže ten tam samozřejmě nebude.

Na druhou stranu je pravda, že tvůrci filmu mají naprosto volnou ruku, ve světě, kde je možné úplně všechno. Což zní nanejvýš napínavě. Mají, podle mě, prostor pro to, udělat něco absolutně skvělého a nevídaného.

A co vy, těšíte se?

...
Líbí se Vám tento příspěvek? Sdílejte jej mezi své přátele:

Komentáře (0)

Prosím registrujte se nebo se přihlašte pro možnost přidávání komentářů