Silmarilion neboli Historie Středozemě

Vložil: Marsyas dne leden 17, 2016

5

5

3785


Kategorie: Knihy a časopisy

Jistě všem fantasy znalcům nemusím představovat J. R. R. Tolkiena a jeho tvorbu, chtěl bych zde však vyzdvihnout jeho méně známou knihu jménem Silmarilion.

Silmarilion

Je pětidílná kniha popisujicí události prvního věku Středozemě. Kniha má spíše charakter kroniky zachycujicí významné události, avšak zarověn i popisuje například vznik celého světa a první bytosti jenž obývali Středozem.

Nebudu zde vypisovat jednotlivé časti knihy, ale zmíním zde tu nejrozsáhlejší část nazývajicí se 

Quenta Silmarillion (Příběh o Silmarilech)

Tento přiběh je v knize nejrozsáhlejší. Vypráví o stvoření světa a vzniku Středozemě, prvních obyvatelích Středozemě (Elfové, Trpaslíci, Lidé) a nasledujicí udalosti, jako například válka s Melkorem o Silmarily (Hlavní zaporák prvního věku a ano jeho služebníkem byl nám dobře známý Sauron) Melkor je také stvořitelem skřetů, kteří se stali jeho posluhovači. V tomto přiběhu se čtenář dočká objasnění mnoha zakladních pojmů a toho co a jak vzniklo. 

 

Kniha jako taková. Může občas působit pro čtenáře zmateně, protože se v ní objevuje skutečně hodně jmen a pojmů, ale pro lidi, kteří jsou doopravdy fascinovaní Středozemí a jeji historií, tak tuto knihu vřele doporučuji. Tato kniha vám zejména přiblíží co se odehrávalo ve Středozemí v dávných dobách, dlouho před trilogií Pána prstenu.

Mým cílem bylo jen seznámit komunitu, že je možno si o Středozemi přečíst i z jiného úhlu než jen z trilogie Pán Prstenu. Sám za sebe knihu mohu opravdu doporučit, je to velice zajimavá četba. Budu rád za jakékoliv připomínky a komentáře. 

Marsyas

...
Líbí se Vám tento příspěvek? Sdílejte jej mezi své přátele:

Komentáře (5)

Prosím registrujte se nebo se přihlašte pro možnost přidávání komentářů


0

January 31, 2016, 11:27 pm

Ihitch napsal:

Pro ty, kteří mají Tolkienovu mythologii opravdu rádi je Silmarillion téměř povinností. Jak již píše autor článku, je kniha velmi složitá na pochopení a velmi těžko se čte, proto doporučuji přečíst nejprve Nedokončené příběhy, které jsou snazší, teprve po

0

January 18, 2016, 7:47 am

Tarmenel napsal:

Osobně mám Simarillion mnohem radši než původního Pána prstenů, ačkoliv ho jako knihu vlastně nekoncipoval Tolkien. Strašně se mi líbí to pojetí něčeho mezi historickou kronikou a mythologickou ságou. Drobnou trivií je, že ač se Tolkienovo dílo často udáv

0

January 17, 2016, 9:10 pm

Marsyas napsal:

Naprosto souhlasím :) udělá naprosto nový obzor na svět Tolkiena :)

0

January 17, 2016, 7:37 pm

Ligos napsal:

Tuto knihu jsem si nedávno koupil a také mohu jedině doporučit. Kniha jedinečným způsobem dává nahlédnout hlouběji do Tolkienova světa a přibližuje jeho filozofii všem, kteří mají o jeho dílo zájem.

0

January 17, 2016, 11:25 am

Carol napsal:

Ano také mohu doporučit je to úžasné...jinak podle mě velmi dobře napsané :-)