Tom Bombadil

Vložil: Ihitch dne leden 31, 2016

8

2

2241


Kategorie: Knihy a časopisy

Velmi zajímavou postavou je v Tolkinovu legendáriu postava chlapíka, který je větší, než hobiti, ale menší než lidé. Řeč je tady o Tomovi Bombadilovi. Předlohou mu byla postavička modrého panáčka, kterou vlastnil Tolkienův syn Michael. První zmínka o něm vyšla v roce 1934 v časopise Oxford magazine. Šlo o veršovaný příběh s názvem The Adventures of Tom Bombadil. Další básní byla báseň s názvem Bombadil goes Boating. Ovšem nejstěžejnější roli hraje postava Toma Bombadila v prvním díle trilogie Pán prstenů. 

Fanoušky, kteří četli knihu a poté sledovali film, jistě zamrzelo, že tato postava se ve filmové zpracování neoběvila, jelikož dle mého názoru je její přítomnost velmi důležitá pro další děj knihy, kdy Tom Bombadil zachrání Smíška a Pipina ze spárů Dědka Vrbáka (Zlý druh Entů zvaný Huorni).
Tom Bombadil posléze vyzradil od hobitů jejich poslaní a začal si dělat legraci z Prstenu moci, kterýnad ním neměl žádnou moc, dokázal to tím, že si ho nasadil a nezmizel. Hobity posléze znovu zachránil ze spárů Mohylového ducha. 

Kdo vlastně Tom Bombadil je se neví. Nejčastěji (podle anglické literatury) se mluví o jednom Maia (několikrát se v knihách i ve filmových adaptacích mluví o dvou modrých čarodějích, kteří ovšem nejsou blíže popsání). Právě Tom Bombadil by mohl být jedním z nich. Jsou i další varianty a spekulace o původu Toma Bombadila, ale žádná z nich není potvrzena, ale ani vyvrácena. 

Tolkien postavu Bombadila označil za nedůležitou pro příběh. Já se ovšem domnívám, že tato postava je důležitá velmi. Na stranu druhou jsem rád, že stále zůstává a asi navždy zůstane opředena tajemstvími.

...
Líbí se Vám tento příspěvek? Sdílejte jej mezi své přátele:

Komentáře (2)

Prosím registrujte se nebo se přihlašte pro možnost přidávání komentářů


0

February 2, 2016, 8:22 am

Ihitch napsal:

Že by Tom Bombadil byl Eru Ilúvatar, vyvrátil sám Tolkien. :-)

2

February 1, 2016, 5:44 pm

Marsyas napsal:

Také jsem četl v nějakých diskuzích že někdo tvrdil že je to samotný Eru llúvatar, rozhodně zajímavá postava :) škoda že je vynechána ve filmovém zpracování Pán prstenů.