Během prázdninového pobytu u moře v létě roku 1925 postihla Tolkienova syna Michaela nemilá příhoda. Během procházky po pláži nešťastnou náhodou přišel o svou oblíbenou hračku, černobílého psíka. Když hračka nebyla ani po usilovném hledání nalezena, Tolkien začal svému synovi pro útěchu vymýšlet pohádkový příběh, jehož hrdina, pes Rover, je nejprve čarodějem Artaxerxem proměněn v malou hračku a následně ztracen svým novým majitelem na pláži. Následně se rozjíždí obrovský spád neuvěřitelných událostí a fantastických dobrodružství, které psího hrdinu zavedou do tajuplných světů. Příběh naštěstí končí šťastně a Rover se dostane opět šťastně domů. 

Editoři příběhu, zveřejněného spolu s pěti původními autorovými ilustracemi teprve roku 1998, v úvodu a v poznámkách k textu zasvěceně popisují okolnosti jeho vzniku a upozorňují na jeho četné vazby k pozdějším Tolkienovým dílům. Pro milovníky autorova imaginárního světa tak Tulák Rover představuje mj. pozoruhodný raný text, obsahující řadu spojitostí s postupně se rodící mytologií Ardy.

Kniha rozhodně stojí za přečtení a nadchne čtenáře všech věkových kategorií. Naproti většině děl, které Tolkien napsal se čte velmi snadno. Svým poněkud pochmurným prostředím může kniha někomu připomínat Malého Prince. 

...
Líbí se Vám tento příspěvek? Sdílejte jej mezi své přátele:

Komentáře (0)

Prosím registrujte se nebo se přihlašte pro možnost přidávání komentářů