Jak napsat fantasy povídku

 

Přemýšleli jste někdy o sepsání vlastních fantasy povídek? Ať už ano či ne, přináším zde návod, jak na to. Vytvořené povídky pak můžete nahrát sem na web a ukázat je ostatním – při vložení příspěvku vyberete kategorii Vlastní příběhy od fanoušků.

Vytvořit si v mysli nějaký příběh je poměrně jednoduché, ale od dobrého nápadu je k dobré povídce ještě kus cesty.

Nejdůležitější je samozřejmě dobrý nápad, který jsme schopni rozvinout a dotáhnout do konce. Málokdo se asi ze začátku vyhne kopírování, ale pokuste se o to. Je příjemné číst něco, co tu doopravdy ještě nebylo.

Příběh by měl od samého začátku zaujmout. První věta bývá často nejdůležitější. Délka příběhu je na Vás, ale měl by mít:

1. část - tou je začátek, respektive seznámení s příběhem. O čem to bude a začátek dobrodružství.
2. část - vyprávění příběhu a putování/aktivita, popřípadě cokoliv jiného.
3. část - velké vyvrcholení, rozuzlení konce, epická bitva, strhující konec...


Zasazení příběhu se dá vymyslet jednoduše. Vezměte dobu, která Vás baví (i přítomnost či budoucnost), věci co máte rádi a použijte je ve své povídce. Zapojte fantazii, meče, kouzla, superschopnosti, tajemství atd...
Můžete použít velké rozsáhle pláně, hustě prorostlé lesy, bažiny, dobu kamennou, středověk, moderní město, no prostě cokoliv.

V krátké povídce není potřeba nějak do detailů popisovat krajinu, kterou hlavní hrdina projíždí, nebo jak malebné je okolí vesnice, ve které žije. Za to je celkem důležité, že za vesnicí se sbíhají dvě cesty, protože na této křižovatce se objevuje démon, kterého hlavní hrdina porazí. Dobře zvažte co je a co není podstatné.


Stejně jako příběh by měla i hlavní postava od začátku něčím zaujmout. Ať už po fyzické či psychické stránce. Čtenáři se s postavami sžívají, prožívají jejich příběhy. Podobné je to u filmů, každý z Vás se dívá na film a pokud si postavu oblíbíte, tak kolikrát nechcete, aby zemřela... no a proč? Protože k ní z nějakého důvodu chováte sympatie.


 
Pár rad
- v jednoduchosti je krása. Není dobré splácat vše dohromady a pak jen čekat, jak to čtenář překouše.
- Pozor na pravopis a správná jména a názvy. Když si nejste jistí, najděte si to na Googlu. Také nezapomínejte na častou chybu, že za čárkou a tečkou se píše mezera, čárky v souvětí – jedna věta nemůže mít 2 podměty a 2 přísudky, nezapomínejte na odstavce a vhodné mohou být i mezinadpisy. Čtenáři si pravopisu a formy velmi všímají a zbytečně to povídku shazuje.
- Jména by měla být dobře vyslovitelná a zapamatovatelná.
 
Nevíte kde začít?
Někdy člověk netuší, kde má začít a tím je od psaní odrazen. Zamyslete se, jak začínal Váš oblíbený film a upravte to, použijte jiný začátek a potom už to půjde samo. Doporučuji ze začátku seznámení s hrdinou/hrdinkou, popište je, jaké jsou, jejich plusy i mínusy...
Potom už to půjde samo, jsou to fantasy příběhy a v těch se může cokoliv.
 
Tak hodně štěstí :) a až budete s výsledkem spokojeni, nezapomeňte vložit sem na web.
Díky, Martin